46 ROCZNICA SFORMOWANIA CENTRALNEGO OŚRODKA ANALIZY SKAŻEŃ

W dniu 04 kwietnia DSC_0303br. odbyły się uroczyste obchody Święta Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, które zostało ustanowione Decyzją Ministra Obrony Narodowej na pamiątkę sformowania Ośrodka 31 marca 1968 roku.

Tegoroczne uroczystości swoją obecnością zaszczycili Jego Ekscelencja Biskup Polowy Wojska Polskiego dr Józef Guzdek i Szef Zarządu OPBMR Dowództwa Generalnego RSZ płk dr Sławomir Kleszcz. Święto rozpoczęło się  uroczystą zbiórką żołnierzy i pracowników wojska Ośrodka, w której uczestniczyli także zaproszeni goście, przyjaciele i współpracownicy COAS, a także Ci, którzy pełnili służbę w Ośrodku, ale pożegnali się już z mundurem. Wśród nich nie zabrakło byłych dowódców.

W czasie zbiórki odczytano rozkaz okolicznościowy Dowódcy COAS, w którym podziękował on podległym żołnierzom i pracownikom za wzorową służbę i pracę, a tych, którzy wyróżnili się uhonorował Odznaką Pamiątkową COAS, listami gratulacyjnymi i pochwałami. Okazałe puchary wręczono także szefom komórek wewnętrznych Ośrodka przodujących w działalności służbowej. W okolicznościowym wystąpieniu Dowódca COAS płk dr Bogusław Kot podziękował wszystkim za sumienną pracę a wyróżnionym złożył gratulacje. Podkreślił także rolę i wkład byłych dowódców Ośrodka włożony w jego rozwój. Szef Zarządu OPBMR płk dr Sławomir Kleszcz zwrócił z kolei uwagę na szeroki zakres zadań realizowany przez żołnierzy Ośrodka i wysoki poziom ich wykonania, podziękował także wszystkim za sumienną służbę oraz złożył życzenia z okazji obchodzonego święta. Głos zabrał także Jego Ekscelencja Biskup Polowy Wojska Polskiego dr Józef Guzdek – „Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczyłem w Ośrodku. Zaawansowany sprzęt, profesjonalna kadra oraz szeroko zakrojona współpraca pomiędzy podmiotami wojskowymi i cywilnymi sprawiają, że w sytuacji zagrożenia skażeniami możemy się czuć bezpieczniej” – powiedział.

Po zbiórce, w Kościele parafialnym p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej na warszawskim Bemowie, odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji żołnierzy i pracowników wojska COAS, którą celebrował Jego Ekscelencja Biskup Polowy Wojska Polskiego dr Józef Guzdek. Ordynariusz Polowy w swoim kazaniu podkreślił, że bardzo ważne jest to, co na co dzień robimy dla innych, szczególnie dla młodego pokolenia. Zachęcał, żebyśmy zawsze postępowali tak, aby inni dobrze nas wspominali i doceniali, to czego dokonaliśmy. W czasie mszy odsłonięto tablicę pamiątkową ufundowaną przez Centralny Ośrodek Analizy Skażeń.

Święto zakończyło spotkanie żołnierskich pokoleń przy tradycyjnej wojskowej grochówce.

Tekst i zdjęcia: mjr Jarosław Czepiel