DROGA KRZYŻOWA NASZYMI ULICAMI

IMG_1111W piątek 27 marca, ulicami Boernerowa przeszła Droga Krzyżowa. Pochód z Krzyżem przeszedł ulicami: Kutrzeby, Natalii, Grotowska, Westerplatte, Akantu i powrócił do kościoła ul. Gen. Kaliskiego. W nabożeństwie Krzyż niosły poszczególne grupy parafialne oraz jednostki i instytucje wojskowe: podchorążowie i oficerowie Wojskowej Akademii Technicznej, żołnierze Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, żołnierze Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych i młodzież Duszpasterstwa WAT oraz grupy parafialne: Akcja Katolicka, Duszpasterstwo Małżeństw, Koło Różańca Rodzin, Przymierze Rodzin, Koło Żywego Różańca, ale także nauczyciele Zespołu Szkół nr. 46, rodzice dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św., młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania oraz Liturgiczna Służba Ołtarza.
Nabożeństwu przewodniczył ks. płk Jan Domian – proboszcz parafii, który powiedział: Pamiętając o wielkim zaangażowaniu się św. Jana Pawła II w kwestię pokoju na świecie, który mówił między innymi: „Pokój jest darem Boga, a dopiero potem owocem zaangażowania człowieka. (…) Pokój karmi się modlitwą” i my również chciejmy prosić Boga, aby nas uchronił od wojny i wszelkiej zawieruchy.
Rozważania Drogi Krzyżowej, które prowadzili podchorążowie i studenci WAT, zaczerpnięte były z tekstów wygłoszonych w Wielki Piątek 25 marca 2005 roku w Koloseum (Rzym). Ówczesny papież i nasz rodak św. Jan Paweł II, nie mogąc osobiście uczestniczyć w tym nabożeństwie, ze swojej prywatnej kaplicy, za pośrednictwem telewizji, łączył się duchowo w modlitwie z tymi, którzy odprawiali wtedy Drogę Krzyżową. Przed rozpoczęciem nabożeństwa o godz. 21.15 kard. Camillo Ruini, który mu przewodniczył, odczytał przesłanie Ojca Świętego. Kardynał Wikariusz niósł krzyż przez dwie pierwsze stacje; w czasie następnych nieśli go na zmianę: dwaj franciszkanie z Ziemi Świętej, zakonnica z Indii, młoda Koreanka, rodzina z Rzymu, osoba świecka ze Sri Lanki, rodzina emigrantów z Albanii i młody Sudańczyk. Przy XIV stacji Jan Paweł II wziął krzyż w swoje ręce i objął go, co zostało ukazane całemu światu za pośrednictwem telewizji. Teksty rozważań do tej Drogi Krzyżowej napisał kard. Joseph Ratzinger, prefekt Kongregacji Nauki Wiary i dziekan Kolegium Kardynalskiego późniejszy papież Benedykt XVI.
Na zakończenie nabożeństwa Ks. Proboszcz udzielił zebranym błogosławieństwa i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i uczestnictwo „Parafialnej Drogi Krzyżowej ulicami Boernerowa”.

xIB
foto szer. pchor. Piotr Haracewiat