DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE W CZASIE PANDEMII

ŻYCIE DUSZPASTERSTWA W CZASIE PANDEMII

Prężnie działające Duszpasterstwo Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej nie zwalnia tępa. Od dnia wprowadzenia kwarantanny podchorążowie WAT zaczęli organizować internetowe spotkania modlitewne. Codziennie w godzinach wieczornych modlą się o ustanie pandemii i paniki, która dotknęła nasz kraj. Za patronkę obrali Matkę Bożą Łaskawą, patronkę Warszawy, która nie raz już obroniła Nas przed zarazą i niebezpieczeństwem.

Największy rozkwit kultu Matki Bożej Łaskawej przypada na lata 60. XVII wieku, kiedy do Warszawy zbliżała się epidemia. Warszawiacy modlili się o cud odpędzenia zarazy,
a ich prośby zostały wkrótce wysłuchane. Ta sama Mama obroniła nas przed nawałą bolszewicką w 1920 roku. Ze świadectw wiemy dziś, że Matka Boża Łaskawa objawiła się w tamtym czasie, przepędzając wroga.

Na koniec codziennej modlitwy różańcowej, podchorążowie WAT zawierzają cały ten czas, Warszawę i Polskę Matce Bożej Łaskawej, aktem zawierzenia św. Jana Pawła II. Następnie wspólnie śpiewają Apel Jasnogórski, a na koniec wszystkim błogosławi kapelan WAT.

Pomimo braku możliwości spotkania się podchorążych w rzeczywistości, podchorążowie Duszpasterstwa Akademickiego WAT spotykają się co tydzień online na platformie „Teams”. Na spotkaniach podchorążowie dyskutują o interesujących ich kwestiach związanych z wiarą, duchowością i życiem.

03.05.2020 r. w kościele p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej na Boernerowie odbyła się Msza Święta z udziałem podchorążych Akademii. Liturgii przewodniczył ks. kapelan. Uczestnicy Eucharystii, zachowując wszystkie państwowe zalecenia,
ze wzruszeniem wzięli udział w Najświętszej Ofierze podczas Niedzieli Dobrego Pasterza.

Dziękuję Wam za świadomą i odpowiedzialną postawę w tym trudnym czasie, który razem przeżywamy. Niech Waszą nadzieją i zachętą do dalszej modlitwy będą słowa Pisma Świętego: „Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony” – powiedział na koniec Liturgii ks. Kapelan.