DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE WAT NA SPOTKANIU MŁODYCH LEDNICA 2000

Prawie 50 osób z Duszpasterstwa Akademickiego WAT uczestniczyło w XXIII Spotkaniu Młodych Lednica 2000, które odbyło się 1 czerwca. Przez cały dzień pielgrzymi wspólnie modlili się, ale także śpiewali, tańczyli i rozmawiali. Lednica to jedno z największych i najważniejszych spotkań młodych chrześcijan w Polsce.  

W tegorocznym spotkaniu nad brzegiem jeziora Lednica, wzięło udział ponad 60 tys. pielgrzymów z Polski i świata.

„To szczególne miejsce, powrót do źródeł i odnowienie wiary” – tak o Lednicy powiedział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

„Zawsze wskazać, gdzie jest źródło jest bardzo pożyteczne. Wielu bardzo chętnie zmierza tutaj do źródła i wyjeżdża stąd na tyle podniesionymi na duchu, że przyjeżdżają w kolejnym roku. Ja sam opuściłem tylko jedną Lednicę” – przyznał abp Gądecki.

Spotkanie na Polach Lednickich rozpoczęła procesja z udziałem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Pod Bramę Rybę wniesione zostały relikwie świętych, krzyż lednicki od św. Jana Pawła II oraz stauroteka lednicka – najstarszy odnaleziony na ziemiach polskich relikwiarz na relikwie Krzyża św.

Wieczorem młodzi uczestniczyli w Eucharystii, po której wysłuchali przesłania skierowanego do młodych przez papieża Franciszka.

Młodzi ludzie podkreślają, że Lednica to miejsce wyjątkowe. Przychodą tutaj, aby umocnić swoją wiarę i by nabrać sił do świadczenia o Chrystusie.

Spotkanie Młodych Lednica 2000 zakończyło tradycyjne, nocne przejście pielgrzymów przez „Bramę Rybę”, symbolizujące ponowny wybór Chrystusa.

Hasłem tegorocznego Spotkania Młodych 2019 były słowa: „Wiesz, że Cię kocham”. To słowa, które wypowiedział św. Piotr nad brzegiem jeziora w odpowiedzi na pytanie Chrystusa, czy Go kocha.

Wszyscy uczestnicy otrzymali też lednickie symbole: pieczęć, śpiewnik i przewodnik po rachunku sumienia.