DZIEŃ PODCHORĄŻEGO

W środę, 28 listopada, w naszej świątyni odbyła się uroczysta Msza św. z okazji Święta Wojskowej Akademii Technicznej i Dnia Podchorążego, której przewodniczył ks. płk prał. January Wątroba – Wikariusz Generalny Biskupa Polowego. Na początku licznie zebranych podchorążych i studentów przywitał proboszcz parafii – ks. płk prał. Jan Domian, który życzył  wspólnocie podchorążackiej, by kształtowała serca na wzór swoich poprzedników sprzed 183 lat, którzy byli wstanie dla dobra ojczyzny oddać nawet swoje życie. Podczas homilii ks. January powiedział: Słyszymy dziś w Ewangelii mocne słowa. Mocne, bo stawiają twarde wymagania. Może nie wprost, ale słowa te wymagają od ucznia Chrystusa wielkiej odwagi. Bo trzeba mieć wielką odwagę, gdy słyszy się taką zapowiedź Chrystusa: – Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i więzień, wlec was będą do królów i namiestników z powodu mojego imienia. Również wybór żołnierskiej drogi – podkreślił ks. Pułkownik – wymaga wielkiej odwagi, odwagi życia w perspektywie wartości zbieżnych z ewangelicznymi, w perspektywie ofiary z życia.

Na zakończenie Eucharystii, z okazji Dnia Podchorążego ks. January życzył podchorążym Wojskowej Akademii Technicznej, by odwaga motywowała ich do wytrwania na żołnierskiej drodze: Obfitości łaski i Bożego błogosławieństwa na każdy dzień urzeczywistniania waszego chrześcijańskiego i żołnierskiego powołania.

W zgromadzeniu liturgicznym uczestniczyli przedstawiciele Wojakowej Akademii Technicznej na czele J.M. Rektorem-Komendatem gen. bryg. prof. dr hab. Zygmuntem Mierczykiem, Kanclerzem gen. dyw. Janem Klejszmitem oraz gronem profesorów i wykładowców. Spotkanie uświetnił śpiew scholi duszpasterstwa akademickiego.