GIMNAZJALIŚCI U STÓP M.B. CZĘSTOCHOWSKIEJ

„Jest zakątek na tej ziemi,

Gdzie powracać każdy chce

Gdzie króluje Jej oblicze

Na nim cięte rysy dwie”.

 

Dnia 22 marca br. młodzież klas trzecich Gimnazjum nr 86 naszej parafii wraz z opiekunami i p. Dyrektor odbyła pielgrzymkę do Częstochowy. Pielgrzymka miała charakter dziękczynno-błagalny. Młodzież dziękowała Maryi za trzy lata nauki w gimnazjum oraz prosiła o światło Ducha świętego i o mądrość na czas zbliżających się egzaminów.

Najważniejszym momentem pielgrzymki była Eucharystia sprawowana w intencji młodzieży oraz nauczycieli w kaplicy Cudownego Obrazu. Po Mszy św. oraz indywidualnej modlitwie przed Obrazem Matki Bożej, młodzież udała się na zwiedzanie Jasnej Góry. Poznawanie sanktuarium zaczęło się od Sali Rycerskiej, pamiętającej wiele historycznych wydarzeń, w której umieszczono pamiątkowe sztandary wojskowe. Następnie grupa przeszła do Skarbca, gdzie znajdują się wota, które wierni zostawiali u stóp Czarnej Madonny. Kolejnym punktem poznawania Sanktuarium była Sala o. Kordeckiego. Przed przerwą obiadową młodzież jeszcze rozważyła stację Drogi Krzyżowej oraz zwiedziła Arsenał. Po krótkiej przerwie grupa udała się do kościoła św. Barbary, który znajduje się w niewielkiej odległości od Jasnej Góry. Przy tym kościele znajduje się kaplica z cudownym źródełkiem. Jest to miejsce z którego czerpano wodę do obmycia Cudownego Obrazu Matki Bożej po zadaniu ran ciętych Wizerunkowi Maryi w czasie napadu 14 kwietnia 1430 r.

To właśnie tutaj w tym cudownym miejscu, młodzież uczyła się od Maryi zaufania Bogu i wierności swoim wyborom, uczyła się jak kroczyć przez życie, pomimo upadków i przeciwności, uczyła się siły od Maryi,  bo jak mówią słowa pieśni:

Komu ufać jak nie Tobie,

W Twoje dłonie wszystko złożyć.

Świat zawodzi, Ty zostajesz,

By mi Serce Swe otworzyć.

Chcę Cię kochać, chcę zawierzyć wszystkie życia niepokoje.

Chcę zaufać Ci, Maryjo, Chcę się w Serce wpisać Twoje.

xKW