MSZA ŚW W ROCZNICE UTWORZENIA OSŻW W WARSZAWIE

„Specjalsi” z Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, uczestniczyli w Eucharystii z okazji czternastej rocznicy powstania jednostki. W naszej parafii, 2 lutego br., Biskup Polowy bp. gen. bryg. dr Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. w intencji Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej (OSŻW) z Warszawy. Na początku Eucharystii, uczestników powitał ks. płk Jan Domian – proboszcz parafii, który wyraził wdzięczność „żandarmom za chwilę refleksji i modlitwy”.

W homilii Ks. Biskup, zwrócił uwagę, że do Kościoła przychodzą ludzie wolni, którzy mają odwagę myśleć – „tutaj nie przychodzi się na rozkaz!”. (…) „Człowiek wolny dokonuje wyborów w swoim sercu i umyśle. Można mu tylko pokazać ścieżki po których warto iść, które prowadzą w stronę życia i zwycięstwa, albo takie które prowadzą nad przepaść. Ale wystarczy jedno słowo i w serce człowieka wpada światłość, która go przemienia”. Ks. Biskup nawiązał do spotkań z wojskowymi w różnych garnizonach, gdzie poprzez „słowo” wielu zagubionych żołnierzy doświadczało swego nawrócenia.

Kaznodzieja przypomniał, że „ważne jest aby czyny w naszym życiu były takie, że mimo upływu czasu i zmieniających sie okoliczności same się obronią, bo są szlachetne. Bo nie było tam szukania siebie, swojej chwały swojego zysku, ale to było ofiarowanie siebie dla celów wyższych”. Ks. Biskup nawiązał do „Zapisków więziennych” Stefana Kard. Wyszyńskiego, który mówił o ocenie czyny w zależności od zmieniających się lat, „co jest straszne”. Na zakończenie homilii kaznodzieja przypomniał: „Starajmy się odkryć jak ważny jest czyn dobry i szlachetny, pomimo zmieniających się okoliczności.”

Mszy św. koncelebrowali: ks. płk Jan Domian – proboszcz parafii oraz i ks. mjr Ireneusz Biruś – kapelan OSŻW.

xIB

Foto: chor. K. Duchecki