NADANIE IMIENIA WOLI ORAZ ŚLUBOWANIE PIERWSZYCH KLAS

Dzień 05 października na długo zapadnie w pamięci Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego (WOLI). To właśnie w tym dniu dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy oraz uczniowie przeżywali uroczystość ślubowania pierwszych klas oraz nadania szkole imienia polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Uroczysty i podniosły dzień rozpoczął się wspólną Mszą św. w kościele MB Ostrobramskiej na Boernerowie, w której brała udział społeczność liceum, a Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. płk Jan Domian, homilię zaś wygłosił kapelan WOLI. To właśnie on w homilii wraz z zebranymi zastanawiał się co dziś powiedzieliby do nas patroni szkoły – polscy kryptolodzy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki? Jakimi słowami zwróciliby się do liceum, które zdecydowało się nosić ich imiona? Może powtórzyliby Jezusowe słowa z Ewangelii: „Wy jesteście solą ziemi, Wy jesteście światłem świata”. W dalszej części homilii przypomniał zasługi polskich kryptologów mówiąc: „To oni patroni liceum w 1932 roku złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, a także zbudowali jej działającą kopie oraz urządzenia deszyfrujące szyfrogramy Enigmy. Można ich nazwać największymi hakerami XX wieku. Znaleźli się w pierwszej trójce najlepszych kryptologów. Ich wysiłek zaważył nie tylko na losach Polski, ale całego świata walczącego z niemieckim okupantem. Wybitni eksperci. To im należy się cała zasługa i chwała za doprowadzenie do końca tej niewiarygodnej historii. Nastąpiło to dzięki ich wiedzy i uporczywości, niemających sobie równych w świecie. Pokonali trudności, które Niemcy uważali za niemożliwe do przezwyciężenia”.

Po Mszy św. w Klubie WAT odbyła się druga część uroczystości, w której szef MON podpisał decyzje o nadaniu imienia polskich kryptologów liceum wojskowemu, a następnie uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar Wojskowej Akademii Technicznej.

W swoim wystąpieniu Minister Obrony Narodowej pogratulował wszystkim, którzy przyczyniają się właściwego rozwoju liceum. Jak zaznaczył, to właśnie ta szkoła przyczynia się do rozwoju obrony cyberprzestrzeni, a na uczniów w przyszłości czeka Wojskowa Akademia Techniczna oraz wojska cyberprzestrzeni. Przyznał że patroni szkoły to ludzie niezwykli, wybitni, którzy doprowadzili do dużego sukcesu jakim było złamanie Enigmy. Na koniec swojego przemówienia pogratulował uczniom i rodzicom dobrego wyboru szkoły.

W uroczystościach brał udział córka Mariana Rejewskiego, p. Janina Sylwestrzak.

Całość uroczystości zakończył program artystyczny przygotowany przez uczniów WOLI.