Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego

W piątek 8 listopada 2019r. o godz. 11.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego”, zawieszonej na ogrodzeniu naszego parafialnego kościoła. Ks. Proboszcz płk. dr Jan Domian przywitał zaproszonych gości i poprosił o otwarcie wystawy Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka oraz Dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej dra Jana Tarczyńskiego, podziękował również parafianom, państwu Zofii i Janowi Kunert za istotny wkład w powstanie wystawy.

Biskup Polowy podkreślał, że znajomość historii jest fundamentem tożsamości. Zachęcał do ciągłego zgłębiania wiedzy o przeszłości, by odpowiedzialnie i rozważnie budować przyszłość. Bp Guzdek podziękował podchorążym i pracownikom Wojskowej Akademii Technicznej na czele z obecnym na wydarzeniu gen. bryg. dr. hab. Tadeuszem Szczurkiem za pomoc i udział w uroczystościach związanych z jubileuszem setnej rocznicy utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce. Spotkał się również z młodzieżą i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 150.

Wystawa na 56 planszach prezentuje historię duszpasterstwa wojskowego od czasów I Rzeczpospolitej po współczesność. Zobaczyć można wiele wyjątkowych, archiwalnych fotografii z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Ordynariatu Polowego, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Ordynariatu Polowego opowiadających o posłudze kapelanów wojskowych. Zachęcamy do zwiedzania.