Otwarcie wystawy „DO BRONI!”

W czwartek 30 lipca 2020r., w Naszej Parafii o godz. 9:00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Do broni!”  z okazji 100-rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Wystawę przygotowała Centralna Biblioteka Wojskowa przy współpracy z Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Ordynariatem Polowym.
Ks. Proboszcz płk Jan Domian przywitał zaproszonych gości oraz przybyłych parafian. Następnie głos zabrał dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński, który w zwięzły sposób nakreślił sytuację panującą w Polsce 100 lat temu oraz przedstawił osoby zaangażowane w powstanie wystawy. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski zwrócił uwagę na tytuł wystawy. W 1920 roku cały naród zmobilizował się do walki z najeźdźcą. Dowódca wyraził pragnienie, by już nigdy więcej nie trzeba było wypowiadać hasła: „Do broni!”. Ksiądz Biskup Polowy gen. bryg. Józef Guzdek podkreślił rolę znajomości historii naszej Ojczyzny. Nawiązując do biblijnych słów: „Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny.”  (Iz 2,4), ks. biskup przypomniał, że 100 lat temu pragnąc obronić wolność i niepodległość Ojczyzny należało postąpić w sposób odwrotny, przygotowując się na potężną agresję. Duszpasterz zwrócił się szczególnie do podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej, przyszłych oficerów Wojska Polskiego. Ksiądz biskup podziękował także za ich wszechstronne przygotowanie do służby obecnym na uroczystości przełożonym uczelni z gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Tadeuszem Szczurkiem na czele.

Wystawa umiejscowiona jest na ogrodzeniu kościoła parafialnego przy ul.  Gen. S. Kaliskiego 49, dzięki czemu można zwiedzać ją o każdej porze dnia.
Dodatkowo Centralna Biblioteka Wojskowa zamieściła wersję elektroniczną wystawy, dostępną na stronie: https://cbw.wp.mil.pl/pl/articles6-aktualnosci/do-broni-wersja-drukarska/

Zapraszamy do zwiedzania i refleksji na temat wydarzeń, które odmieniły historię Polski i Świata.

(fot. st. chor. sztab. mar. A. Dwulatek / Combat Camera DORSZ)