PODCHORĄŻOWIE MODLILI SIĘ PRZED PRZYSIĘGĄ

dsc_0263W czwartek, 22 września br., odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości w życiu Wojskowej Akademii Technicznej – złożenie przysięgi wojskowej przez rozpoczynających studia wojskowe podchorążych I roku. Dzień wcześniej podchorążowie uczestniczyli we wspólnej Eucharystii w kościele p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej, aby dziękować Bogu za czas Podstawowego Szkolenia Wojskowego i prosić o Boże błogosławieństwo na czas niełatwych studiów.

Mszy św. przewodniczył J.E. ks. gen. bryg. Józef Guzdek – Biskup Polowy WP, który na wstępie podkreślił, że uczestnictwo w Eucharystii nie jest czasem straconym. Kiedy człowiek podejmuje ważne decyzję to musi się na chwilę zatrzymać i odpowiedzieć się na pytanie: „dlaczego taka decyzja, dlaczego tu…”. Bo Eucharystia jest czasem modlitwy, ale również czasem refleksji i zadumy.

W homilii Ks. Biskup nawiązał do postaci Setnika – rzymskiego żołnierza, którego Chrystus stawia jako wzór wiary. Był on nie tylko specjalistą w dziedzinie wojskowej, ale był to człowiek o kryształowym sercu, o wrażliwym sercu. Był wrażliwy na drugiego człowieka, kiedy zachorował sługa, starał się poruszyć niebo i ziemię, aby on wyzdrowiał. (…) Droga młodzieży! Składając przysięgę wojskową, zostaniecie włączeni do rodziny Wojska Polskiego. W ten sposób zobowiążecie się doskonalić rzemiosło wojenne, przygotowywać się na czas kryzysu. Jeśli chcecie być w przyszłości oficerami Wojska Polskiego to musicie mieć szlachetne serce, tak kryształowe jak Setnik z dzisiejszej Ewangelii, żeby nie przynieść dyshonoru i hańby dla żołnierza Wojska Polskiego.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej na czele z pełniącym obowiązki Rektora – Komendanta WAT płk dr hab. inż. Tadeuszem Szczurkiem, przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej oraz Policji. Eucharystię koncelebrowali – ks. płk Jan Domian – proboszcz parafii M.B. Ostrobramskiej oraz ks. mjr Ireneusz Biruś – kapelan WAT.

Na drugi dzień podchorążowie złożyli przysięgę na palcu apelowym, a błogosławieństwa nowo zaprzysiężonym podchorążym udzielili Biskup Polowy WP ks. gen. bryg. Józef Guzdek oraz przedstawiciele Ewangelickiego i Prawosławnego Ordynariatu Polowego.

xIB

Foto: szer. pchor. P. Haracewiat