PODCHORĄŻOWIE WAT MODLILI SIĘ PRZED PRZYSIĘGĄ

W piątek, 29 września br., odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości w życiu Wojskowej Akademii Technicznej – złożenie przysięgi wojskowej przez rozpoczynających studia wojskowe podchorążych I roku. Dzień wcześniej podchorążowie uczestniczyli we wspólnej Eucharystii w naszym kościele, aby dziękować Bogu za czas Podstawowego Szkolenia Wojskowego i prosić o Boże błogosławieństwo na czas niełatwych studiów.

Mszy św. przewodniczył J.E. ks. gen. bryg. dr Józef Guzdek – Biskup Polowy WP, który na wstępie podkreślił, że uczestnictwo w Eucharystii nie jest czasem straconym. Kiedy człowiek podejmuje ważne decyzję to musi się na chwilę zatrzymać i odpowiedzieć się na pytanie: „dlaczego taka decyzja, dlaczego tu…”. Bo Eucharystia jest czasem modlitwy, ale również czasem refleksji i zadumy.

W homilii Ks. Biskup nawiązując do fragmentu Ewangelii o nierozerwalności małżeńskiej zwrócił uwagę na temat „decyzji” jakie człowiek podejmuj w ciągu swojego życia. I oprócz tych decyzji ważnych są „decyzje przełomowe” od których zaczyna się coś nowego – „nowa jakoś życia”. „To wy – powiedział kaznodzieja – ubraliście mundury, zostaliście odpowiednio przygotowani by powiedzieć, że chce służyć ojczyźnie i chce swoje życie poświęcić dla ojczyźnie, a gdyby zaszła potrzeba nie będę szczędził ani krwi a nawet życia”.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej na czele z Rektorem – Komendantem WAT płk dr hab. inż. Tadeuszem Szczurkiem, przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej oraz Policji. Eucharystię koncelebrowali – ks. płk Jan Domian – proboszcz parafii M.B. Ostrobramskiej oraz ks. mjr Ireneusz Biruś – kapelan WAT.

Na drugi dzień podchorążowie złożyli przysięgę na palcu apelowym, a błogosławieństwa nowo zaprzysiężonym podchorążym udzielili Biskup Polowy WP ks. gen. bryg. Józef Guzdek oraz przedstawiciele Prawosławnego Ordynariatu Polowego i Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

xIB

Foto: szer. pchor. J. Kieras