PODCHORĄŻOWIE WAT MODLILI SIĘ Z OKAZJI SWOJEGO ŚWIĘTA

Są takie wydarzenia, które mimo upływu lat ciągle inspirują i dają do myślenia. Takim wydarzeniem był czyn podchorążych z roku 1830. Pamiętamy o tamtych wydarzeniach i patrzymy na nasze dziś. To wielka radość, że przeddzień Święta Wojskowej Akademii Technicznej gromadzimy sie w tej świątyni na chwile refleksji i modlitwy. Aby dziękować, za odwagę waszych rówieśników z przed 187 lat i prosić o ducha godności i wolności dla was (…) – powiedział na wstępie Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. dr Józef Guzdek, który przewodniczył Mszy św. z okazji Święta Wojskowej Akademii Technicznej i Dnia Podchorążego. Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojskowej Akademii Technicznej i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Liturgię słowa przygotowali podchorążowie i studenci Wojskowej Akademii Technicznej.

Ksiądz Biskup w homilii przypomniał wydarzenia związane ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie i odnosząc się do wydarzeń z nocy listopadowej 1830 r., przypomniał zebranym, że – (…) młodzi podchorążowie z Powstania Listopadowego nie chcieli wieść życia wygodnego, kanapowego. Zapragnęli żyć w wolnym kraju. Oni znali prawdę. Kraj był w niewoli, a to największe uciemiężenie. Polska musiała zmartwychwstać, bo Polacy są powołani do wolności. Oni wiedzieli, jaka jest do niej droga. Nikt wolności nie da za darmo, nie ofiaruje. Droga wiedzie przez walkę.

Na zakończenie homilii Biskup Polowy złożył życzenia zebranej wspólnocie akademickiej i podkreślił – że dzisiaj świat potrzebuje ludzi młodych, ale jak to powiedział papież Franciszek w »butach i to wyczynowych«. Teraz jest was czas. Życzę wam autentycznej radości i uśmiechu, który zaraża innych. To jest wasze chrześcijańskie zadanie. Po to, aby po latach być natchnienie dla kolejnych pokoleń.

Na Mszy św. byli obecni przedstawiciele kadry naukowej na czele z Rektorem-Komendantem Wojskowej Akademii Technicznej, płk dr hab. inż. Tadeuszem Szczurkiem – prof. WAT oraz przedstawiciele policji i żandarmerii wojskowej.

Eucharystię koncelebrowali ks. płk dr Jan Domian, proboszcz parafii M.B. Ostrobramskiej oraz ks. mjr dr Ireneusz Biruś, kapelan Wojskowej Akademie Technicznej. Liturgię uświetnił śpiew Scholi WAT, która w każdą niedzielę organizuje oprawę muzyczną na Mszach św. akademickich.

Po błogosławieństwie Ksiądz Biskup wręczył „Nagrodę Biskupa Polowego dla najlepszego studenta z obszaru nauk ścisłych spośród kandydatów na żołnierzy zawodowych w Wojskowej Akademii Technicznej”. W tym roku wyróżnienie otrzymał sierż. pchor. Bartosz Wojtalewicz – student Wydziału Nowych Technologii i Chemii.

foto: szer. pchor. J. Kieras

xIB