PODCHORĄŻOWIE WOJSKOWEJ AKADEMII TECHNICZNEJ MODLILI SIĘ Z OKAZJI SWOJEGO ŚWIĘTA

img_3458Wracamy dzisiaj pamięcią do roku 1830 ponieważ trzeba znać przeszłość, ale potrzeba też zdobywać mądrość i wiedzę by budować przyszłość. I po to tutaj jesteśmy, aby kontemplując przeszłość wyciągać wnioski dla nas na przyszłość” – powiedział na wstępie Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. dr Józef Guzdek, który przewodniczył Mszy św. z okazji Święta Wojskowej Akademii Technicznej i Dnia Podchorążego. Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojskowej Akademii Technicznej i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Liturgię słowa przygotowali podchorążowie i studenci Wojskowej Akademii Technicznej.

Ksiądz Biskup nawiązując do Ewangelii, w homilii powiedział: „Bogaty młodzieniec z Ewangelii to młody człowiek, który nie ma fantazji młodzieńca, on nie jest w stanie przekroczyć pewnej linii, aby pójść nieco dalej. Odszedł zasmucony. Smutny młody człowiek. Papież Franciszek podczas ŚDM 2016 w Krakowie powiedział do młodych, »że wy do smutnej młodzieży nie należycie. Ale napełnia mnie bólem, gdy spotykam ludzi młodych, którzy zdają się być przedwczesnymi emerytami. (…) Martwi mnie, gdy widzę ludzi młodych, którzy rzucili ręcznik, przed rozpoczęciem walki.« Co jest źródłem smutku, na twarzach młodych ludzi? Oni zamienili szczęście na wygodę. Szczęście to jest coś wyżej, a oni wybrali wygodę i zostali na niższym poziomie. Dali się zwieść fałszywym sprzedawcą iluzji – namiastkami wolności, które wolnością nie są i radością nie są. Bo 40% radości to nie jest 100%. „

Mówił dalej kaznodzieja: „Kiedy dzisiaj wspominamy młodzież wojskową z 1830 roku, możemy powiedzieć, że oni nie przyszli na świat, aby szukać wygody. Oni nie uczynili ze swego życia »kanapy«. Kiedy Polska była zniewolona to młodzi ludzie organizowali się w różne stowarzyszenia i myśleli o wolności. I wtedy wybuch powstania był tego przejawem. Oni zostawili ślad i my ciągle przyglądamy się tej energii, tej młodości. Bo oni nie zaakceptowali mroku niewoli, tak jak inni którzy przyzwyczaili się żyć w ciemności i niewoli. A oni powiedzieli swoim czynem, wcale tak być nie musi. Bo jeśli tak dłużej będziemy trwać, to wszyscy zapadną w tą ciemność niewoli. »Teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu. (…) Noc się posunęła, a przybliżył się dzień. Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła«. Oni obudzili wielu ze snu ku wolności, a kolejne zrywy powstańcze były budzeniem ku wolności.”

Na zakończenie homilii Biskup Polowy złożył życzenia zebranej wspólnocie akademickiej: „I dzisiaj świat potrzebuje ludzi młodych, ale jak to powiedział papież w »butach i to wyczynowych«. Teraz jest was czas. Życzę wam autentycznej radości i uśmiechu, który zaraża innych. To jest wasze chrześcijańskie zadanie. Po to, aby po latach być natchnienie dla kolejnych pokoleń.”

Na Mszy św. byli obecni przedstawiciele kadry naukowej na czele z Rektorem-Komendantem Wojskowej Akademii Technicznej, płk dr hab. inż. Tadeuszem Szczurkiem – prof. WAT oraz prorektorami i dziekanami.

Eucharystię koncelebrowali ks. por Marcin Janocha – Szef Sekretariatu Biskupa Polowego, ks. płk dr Jan Domian, proboszcz parafii M.B. Ostrobramskiej oraz ks. mjr dr Ireneusz Biruś, kapelan Wojskowej Akademie Technicznej. Liturgię uświetnił śpiew Scholi WAT, która w każdą niedzielę organizuje oprawę muzyczną na Mszach św. akademickich.

foto: J. Radwański