Rekolekcje adwentowe 2019 – II dzień

Drugi dzień (09.12.2019r.) adwentowych rekolekcji w Naszej Parafii był kontynuacją tematu niedzielnych rozważań. Ksiądz Wojciech Świderek SAC zajmował się tematem zdrowia i choroby ciała, przekładając je na duszę. Przypomniał o konieczności badań okresowych, samokontroli, czyli rachunku sumienia.

Przyglądamy się objawom: kaszel, katar, ból głowy, podwyższona temperatura, wydaje nam się to czymś pospolitym. Stwierdzamy, że to grypa i nic nam nie będzie. Jednak diagnoza lekarza jest inna – zapalenie płuc. Zbagatelizowaliśmy objawy. Podobnie jest z grzechem: „przemówiliśmy się z mężem/żoną”, „wypiło się”, „nie modliłem się”. Ksiądz Wojciech pytał retorycznie: co jest moją „bakterią”, co mnie zatruwa? Podkreślał, że przed lekarzem musimy być szczerzy i nie ukrywać dolegliwości. Kaznodzieja nawiązał do efektu placebo w medycynie, kiedy witamina C, lub woda fizjologiczna działa cuda, uzdrawia. Dlatego też potrzeba nam uzdrawiającej wiary, ale nie we własne siły (pycha), ale w to, że lekarz może nam pomóc (bóstwo Jezusa).

We wtorek miały miejsce także nauki rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej. Kaznodzieja po raz kolejny w szaliku kibica przypomniał wczorajszą naukę o znakach wiary i przynależności. Uwagę dzieci zwrócił pluszowy Kubuś, który był obandażowany, ponieważ zachorował. W dialogu z dziećmi analogicznie do choroby ciała wyciągnięto wnioski z choroby duszy. Kiedy nam się coś dzieje poważnego, potrzebujemy pójść do lekarza, by nas zbadał i pomógł. Ale ważna jest nasza szczerość, gdzie mnie boli, wskazania rany. Jeżeli zbagatelizujemy chorobę, trudniej ją wyleczyć, rana ropieje. Dlatego też potrzebujemy regularnych wizyt u „lekarza” u Pana Jezusa. Ksiądz Wojciech otrzymał od uczniów Szkoły Podstawowej nr 150 i Pro Futuro podziękowania za wygłoszone rekolekcje.

Wiele osób, podobnie jak wczoraj, przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania.