REKOLEKCJE ADWENTOWE

20161206_123811W naszej parafii, w dniach od 4 do 6 grudnia br. trwały rekolekcje adwentowe, które prowadził ks. Sławomir Noga SDS – szef sekretariatu Polskiej Prowincji Salwatorianów w Krakowie. W niedzielę, ks. Sławomir zachęcając do uczestnictwa w świętych ćwiczeniach zwrócił szczególna uwagę na „grzech człowieka” oraz „jego genezę. Powiedział że: „Szatanowi przede wszystkim zależy, aby zniszczyć zaufanie między człowiekiem a Panem Bogiem”. W konferencji dla dzieci zwrócił uwagę na twarz Boga, która jest smutna, kiedy człowiek oddala sie od Niego oraz na radosną twarz Boga i otwarte ramiona,  kiedy człowiek powraca do Niego.

W drugi dzień ojciec rekolekcjonista ukazał „grzech pychy” jako źródło wszystkich grzechów i słabości człowieka. Lekarstwem jest „wyruszenie w drogę od niewdzięczności do wdzięczności oraz od niezaufania do zaufania Bogu”.

W trzeci dzień rekolekcji obchodziliśmy w Kościele wspomnienie św. Mikołaja, biskupa dlatego też nie mogło zabraknąć prezentów oraz postaci św. Mikołaja, który był wielką atrakcją nie tylko dla dzieci ale również dla młodzieży studenckiej oraz starszych parafian. Kaznodzieja podczas nauk rekolekcyjnych zwrócił szczególną uwagę na pięć warunków dobrej spowiedzi, a przede wszystkim na „rachunek sumienia”. Zachęcał uczestników nie tylko do „rachunku sumienia” przed samym sakramentem spowiedzi św., ale przede wszystkim do „codziennego rachunku sumienia”, który kształtuje sumienie. „Ważne jest, aby wytworzyć odpowiedni klimat rozmowy z Panem Bogiem jakim ma być sakrament spowiedzi św.”. – powiedział rekolekcjonista.

W rekolekcjach adwentowych licznie uczestniczyli parafianie oraz uczniowie szkół ze swymi nauczycielami. Nie zabrakło również studentów i podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej.