REKOLEKCJE GIMNAZJALNE – DZIEŃ 1

Wielki Post jest czasem, w którym mamy przygotować się do świąt Zmartwychwstania. Czynimy to poprzez różne formy, które daje na Kościół tj. Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale oraz czas rekolekcji. Dzisiaj (07.03.2017) w naszej parafii rozpoczął się czas, w którym młodzież z Gimnazjum nr 86 przeżywa rekolekcje. Będą one trwały przez 3 dni. Prowadzącym rekolekcje jest ks. por. dr Tomasz Olszewski z diecezji łomżyńskiej. Dyrektor i twórca Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup. Wyświęcony na kapłana w 2005 roku. Zanim przyszedł do radia był wikariuszem w par. pw. św. Anny w Kolnie. Ukończył studia podyplomowe z dziennikarstwa na WSKSiM w Toruniu, a także Szkołę Podoficerską (AMW) w Gdyni.

Dzisiejszą konferencję poświęcił świętości. Czym ona jest dla młodych ludzi, co zrobić, by świętość była nadal aktualna i atrakcyjna. Jak mówił, świętość to nie doskonałość, ani cierpiętnictwo. Świętość to pragnienie naśladowania Boga, dlatego też przywołując postacie biblijne ukazał Pismo Święte, jako źródło tej świętości. Odnosząc się do swojego doświadczenia duszpasterskiego, jako kapelana więzienia mówił, że zagrożenie dla człowieka może pochodzić nie tylko z otaczającego nas świata, ale również z nas samych, z naszego wnętrza, z naszego oddalenia się od Boga, bo przecież najgroźniejszym oszustwem jest przekonanie, że istnieje łatwe szczęście. 

Podczas rekolekcji parafialnych są również spotkania z zaproszonymi gośćmi. Dzisiaj w naszej wspólnocie gościliśmy i swoje świadectwo wygłosił pan Tadeusz Chudecki, aktor filmowy i teatralny. Urodzony w 1958 roku w Szczecinie. W 1981r, ukończył Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Człowiek, który potrafi dogadać się z innymi w 11 językach.

Rozmawiając z młodzieżą wyznał, że często lubi przychodzić w nocy do kościoła, gdzie jest adoracja Najświętszego Sakramentu, by tam czerpać siłę do codziennych zajęć. Przekonywał młodzież, że miłość wymaga pracy i odwagi, dlatego przytoczył im słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Zapukał strach, otworzyła mu odwaga, nikogo nie było”. Życzył im tej odwagi i pięknej miłości w całym ich życiu.

Dzisiejszy dzień rekolekcji zakończył się Mszą św. Podczas której raz jeszcze ks. Tomasz prosił młodzież, by nie zmarnowała tego czasu, jaki został jej dany podczas tych rekolekcji, bo przecież jest to czas, by odkrywali tajemnicę swojego serca, by zobaczyli gdzie w ich życiu jest Pan Bóg, by wyszli na „pustynię” i usłyszeli Boga, który przemawia w ciszy serca i by w końcu mogli za św. Augustynem powiedzieć: „Panie daj mi poznać Ciebie, bym mógł poznać siebie”.

xKW