ROCZNICA KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM

10 kwietnia 2010 roku samolot TU-154M wraz z delegacją państwową wystartował z Warszawy do Smoleńska. Na pokładzie znajdowało się 96 osób, wśród nich byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, reprezentanci środowisk społecznych i kościołów a także dowódcy wojska, szef Sztabu Generalnego, dowódcy rodzajów sił zbrojnych oraz załoga samolotu. Wszyscy oni zginęli w katastrofie lotniczej, która nastąpiła w czasie lądowania na lotnisku pod Smoleńskiem.

Delegacja udawała się do Smoleńska aby oddać hołd ofiarom masowych egzekucji w Miednoje, Lesie Katyńskim, Bykowni, Charkowie i Kuropatach dokonanych przez NKWD w 1940 roku. W zbrodni tej życie stracili polscy jeńcy wojenni, elita II RP w tym oficerowie Wojska Polskiego.

Zbrodnia katyńska a także tragedia smoleńska to dwa wydarzenia, które stanowią symbol tragicznych kart w dziejach polskiej historii.

Wydarzenia te wstrząsnęły milionami Polaków oraz społecznością Wojskowej Akademii Technicznej.

W jedenastą rocznicę tragedii, 10 kwietnia przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej oddali hołd tym, którzy zginęli oraz złożyli wiązanki przed tablicą Smoleńską znajdującą się przy kościele parafialnym MB Ostrobramskiej. Cześć Ich pamięci!

por. Marcin BEŁDYGA