ŚWIĘTO WOJSKOWEJ AKADEMII TECHNICZNEJ ORAZ DZIEŃ PODCHORĄŻEGO

„Są dwa królestwa, królestwo z tego świata i nie z tego świata. W tym królestwie chodzi o władzę, by ją zdobyć i mieć wpływ i na ludzi i na otoczenie. Jest również królestwo Boże. Ono się kieruje zupełnie innymi zasadami. Chrystus mówi: Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli. W królestwie Bożym jest przebaczenie, miłość i miłosierdzie”. Tymi słowami J. E. Ks. Bp Polowy Józef Guzdek rozpoczął kazanie podczas Mszy św. z okazji Święta Wojskowej Akademii Technicznej i Dnia Podchorążego. W dalszej części kazania mówił, że w królestwie Bożym kapłan, biskup i każdy chrześcijanin powinien być tym, który będzie niepokoił sumienie, czasem płacąc cenę bardzo wysoką, jak choćby  ks. Jerzy Popiełuszko i wieli innych proroków, ale oni bardziej słuchali Boga, niż ludzi, bardziej się liczyli z prawem królestwa Bożego, a nie  z prawami królestwa doczesnego. Kaznodzieja zwrócił się do podchorążych, że jako chrześcijanie są obywatelami dwóch ojczyzn, tej ziemskiej, której chcą służyć, ale i tej niebieskiej i te dwie ojczyzny nie są przeciwko sobie. Ksiądz Biskup podziękował wszystkim za obecność na tej uroczystości, za to, że w święto Akademii i Dnia Podchorążego, będziemy mogli odsłonić pamiątkowy Medalion, upamiętniający 100-lecie powołania Biskupstwa Polowego. W pierwszą niedzielę adwentu rozpoczniemy świętowanie jubileuszu. Świętowanie powołania struktur pod Ordynariat Polowy i powołania kapelanów, którzy przypominali i nadal przypominają, o tych dwóch ojczyznach.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup wyróżnił sierż. pchor. Roberta Jarosza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych. Podchorąży Jarosz jest studentem V roku na Wydziale Cybernetyki. Następnie główny Celebrans wręczył na ręce Rektora – Komendanta płka Tadeusza Szczurka medal dla Wojskowej Akademii Technicznej z okazji 100-lecia powołania Biskupstwa Polowego. Końcowym akcentem całej uroczystości było odsłonięcie okolicznościowego Medalionu przez Rektora – Komendanta, którego poświęcenia dokonał Ksiądz Biskup.

Mszę św. koncelebrowali ks. płk Jan Domian, proboszcz parafii M.B. Ostrobramskiej, ks. ppor. Łukasz Siedlecki oraz kapelan WAT-u.