Trzech Króli – Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci

W uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie znaną jako Trzech Króli obchodzony był Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Tego dnia Nasza Parafia gościła ks. Romana Rusinka SAC, pallotyna, wieloletniego misjonarza w Rwandzie. O godzinie 10:30 koncelebrował on Mszę św. z proboszczem ks. płk. dr. Janem Domianem, z którym znają się od czasów seminaryjnych.

Kaznodzieja opowiadał o objawieniach Matki Bożej w Kibeho gdzie Maryja ukazała się jako „Nyina wa Jambo”, czyli „Matka Słowa”. W orędziu wzywała do nawrócenia, pokuty i modlitwy, przypominając o koronce do Siedmiu Boleści Dziewicy Maryi. Misjonarz wspomniał o sytuacji panującej w Rwandzie, o niedożywieniu, głodzie, systemie edukacji oraz o tragedii ludobójstwa, która przetoczyła się przez Rwandę w 1994r. Dlatego też w maju 2018r. w miejscu jedynych objawień maryjnych w Afryce zainaugurowano Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój w ramach projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Tym samym w rwandyjskim Kibeho rozpoczęła się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju”.

Ksiądz Roman w kazaniu dla dzieci przybliżył sytuację ich rówieśników z Afryki. Pokazał m.in. buty zrobione z opony i karimaty, „plecak szkolny” i grzechotki zrobione z kapsli.

Tego dnia pobłogosławiono kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu, dodając cyfry aktualnego roku.