„TY POLECIŁEŚ UCZNIOM PRZYGOTOWAĆ PASCHALNĄ WIECZERZĘ…” – ŚWIĘCENIE POKARMÓW

IMG_9122W Wielką Sobotę w naszej Świątyni od godz. 9.00 do 17.00 trwało święcenie pokarmów. Tego dnia odbywała się również adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Był to dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Zbawiciela Zgodnie z polskim obyczajem przy symbolicznym grobie czuwała warta – wartę pełnili podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej.
Tradycyjnie w tym dniu błogosławiliśmy pokarmy na stół wielkanocny. W koszykach, które przynosili dorośli i dzieci do święcenia, pojawiały się jajka (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek; baranki (formowanego z czekolady lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja, a symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa; sól kuchenną (która miała chronić przed zepsuciem); chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne (pascha).
W Wielką Sobotę, podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawialiśmy Msze św. Co prawda, po zapadnięciu zmroku odprawiana jest Msza Wigilii Paschalnej, ale należy już ona do obchodów Niedzieli Wielkanocnej (przejęto z tradycji żydowskiej, w której po zmroku rozpoczyna się nowy dzień).
Wielka Sobota jest jedynym dniem bez Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się Mszy św., jak to jest w Wielki Piątek, lecz nie rozdaje się też Komunii świętej. Komunię można zanosić jedynie umierającym jako wiatyk. Jest to więc dzień całkowitej pustki, wciąż obnażonego ołtarza, pustego tabernakulum.

FOTO: xIB