WAT NA SPOTKANIU MŁODYCH – LEDNICA 2000

20160604_181906_002Studenci i podchorążowie z Duszpasterstwa Akademickiego Wojskowej Akademii Technicznej wraz ze swoim kapelanem, uczestniczyli 4 czerwca br. w XX Spotkaniu Młodzieży Lednica 2000.

O świcie wyruszyliśmy autobusem spod sztabu WAT, aby udać się na spotkanie z młodzieżą z Polski i zagranicy. Po ponad czterech godzinach drogi dotarliśmy na miejsce. Po rejestracji naszej grupy udaliśmy się na Pola Lednickie i już wtedy doświadczyliśmy tej niesamowitej atmosfery modlitwy i radości, która towarzyszyła nam przez cały czas pobytu. Wśród śpiewu i uwielbienia Boga mogliśmy skorzystać z sakramentu spowiedzi św., gdzie kapłani spowiadali w plenerze.

O godzinie miłosierdzia odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia, a później rozpoczęły sie uroczystości które były podzielone na trzy części: I – 1050-ta rocznica Chrztu Polski; II – 800-lecie Zakonu Dominikanów „Poślij nas”; III – 20-lecie Spotkań Lednickich – Przyszłośc wiary w Polsce i na świecie „Amen”.

Symbolami tegorocznego spotkania były: Pismo Święte Nowego Testamentufundament naszej wiary. Ostatnim marzenie śp. o. Jana Góry OP było, aby każdy pielgrzym wyszedł z Pól Lednickich z podręcznym egzemplarzem Pisma Świętego w kieszeni i umacniał swoją wiarę czytając treści Nowego Testamentu. Drewniany Krzyżyk – do zawieszenia nad drzwiami do pokoju, z tegorocznym hasłem „Amen” – aby przypominał o mówieniu „Amen” Jezusowi każdego dnia. Wino z winnic małopolskich i trzy hostie dar dla kapłanów. Ofiarowanie się Jezusowi w Najświętszej Eucharystii to najpiękniejsze co możemy uczynić. Przez te hostie zawierzymy nasze sprawy i problemy. Zawierzymy całą naszą przyszłość. Butelka na wodę święconądar dla sióstr zakonnych. Lednica jest nierozerwalnie związana z tajemnicą Chrztu Świętego. Świeca – podczas Spotkania Pola Lednickie zapłonęły światłem ze świecy, poświęconej z okazji 800-lecia Zakonu Dominikanów.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. sprawowana wieczorem pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka i koncelebrowana przez obecnych na Lednicy biskupów i kapłanów. Homilię wygłosił bp Edward Dajczak, przypominając młodym, że życia – zwłaszcza życia duchowego – nie można odkładać na później. „Lednica jest dzisiaj, nie jutro. Dzisiaj jestem rolą. Jutro będę kimś innym, jeśli to jutro będzie, a że nie musi być pokazuje grób tego, przez którego Bóg Lednicę stworzył. I nie chodzi o jakieś prymitywne straszenie. Byłoby to niemądre. Chodzi o to, że Bóg nam dał dzisiaj” – mówił kaznodzieja prosząc młodych o to dzisiaj, o to teraz dla Bożego słowa, którego tekst każdy z nich otrzymał jako lednicki prezent. „Słowo Boże nie jest informacją. To nie jest Biblia na półkę. To nie jest gadżet” – zaznaczył dalej. „Tylko to słowo jest faktycznie usłyszane, które wydaje owoce” – tłumaczył nawiązując do czytanej chwilę wcześniej przypowieści o Siewcy i przestrzegając, że można słuchać i nie słyszeć, także tu, na Lednicy. Na koniec prosił młodych, by wyciągnęli z plecaków podarowane im Pismo Święte i na pierwszej stronie napisali: „Twój sługa/Twoja służebnica słucha”, by czytali je każdego dnia, po zdaniu, uważnie, a zacznie się życie, zacznie się ich Amen.

Nad ranem w niedziele, zmęczeni, ale pełni Ducha Św. powróciliśmy do Warszawy.

Tekst: sierż. pchor. B. Wojtalewicz