WAT-wcy NA SPOTKANIU MŁODZIEŻY LEDNICA 2015

20150606_123954Studenci i podchorążowie z Duszpasterstwa Akademickiego Wojskowej Akademii Technicznej wraz ze swoim kapelanem, uczestniczyli 6 czerwca br. w XIX Spotkaniu Młodzieży Lednica 2000.
O świcie wyruszyliśmy autobusem spod sztabu WAT, aby udać się na spotkanie z młodzieżą z Polski i zagranicy. Po ponad czterech godzinach drogi dotarliśmy na miejsce. Po rejestracji naszej grupy udaliśmy się na Pola Lednickie i już wtedy doświadczyliśmy tej niesamowitej atmosfery modlitwy i radości, która towarzyszyła nam przez cały czas pobytu. Wśród śpiewu i uwielbienia Boga mogliśmy skorzystać z sakramentu spowiedzi św., gdzie kapłani spowiadali w plenerze.
O godzinie miłosierdzia odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia, a później rozpoczęły sie uroczystości które były podzielone na cztery części: I – Ziemia; II – Woda; III – Ogień; IV Wiatr. Symbolami tegorocznego spotkania były: kadzidło – jako znak tajemniczej obecności Ducha Św., które uczestnicy zabierali do domu, aby je zapalić jako przedłużenie Spotkania nad Lednicą; krzyżyk Ducha Św. – z dwunastoma rozgałęzieniami, jako symbol Trójcy Św. i dwunastu owoców Ducha Św.; świeca – jako znak płonącej wiary, by dotarł do każdego poszukującego Chrystusa; ziemia – którą przywieźli uczestnicy z miejsca zamieszkania na znak tego, że Pola Lednickie są domem wszystkich; kartki z intencjami modlitewnymi – które zbierały Siostry Kanoniczki Ducha Św. i przez cały rok będą modlić się w tych intencjach. Warto podkreślić, że hasłem tegorocznego spotkania były słowa: W Imię Ducha Świętego.
Centrum całego spotkania była wspólna Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślając, że „współczesna młodzież nie powinna zadowalać się przeciętnością, ale szukać i pragnąć świętości”. Na zakończenie Mszy św. zebrani biskupi nakładali ręce na kapłanów, a ci z kolejni na zebraną młodzież jako „znak przekazania Ducha Św.”. Było to nawiązanie do spotkania papieża Jana Pawła II z młodzieżą w Częstochowie, kiedy papież wyciągną ręce nad zebranymi i przekazał Ducha Św., dokonując symbolicznego bierzmowania młodzieży całego świata.
Nad ranem w niedziele, zmęczeni, ale pełni Ducha Św. powróciliśmy do Warszawy.