WIELKI CZWARTEK

IMG_1636W Wielki Czwartek nasza wspólnota spotkała się w „parafialnym wieczerniku”, aby wspominać moment ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Zanim jednak to nastąpiło, wspominając 10 rocznicę „odejścia do Domu Ojca” Papieża Rodaka – św. Jana Pawła II, przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej oraz księża złożyli wiązankę kwiatów przy popiersiu Papieża Polaka.
W liturgii podczas śpiewu hymnu Chwała na wysokości Bogu, którego nie było przez cały Wielki Post, biły dzwony. Po homilii miał miejsce obrzęd umywania nóg. Ks. Proboszcz umywał i całował stopy dwunastu mężczyznom, w tym sześciu oficerom WP. Przypomina to gest Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.
Po Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. ciemnicy. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

FOTO: P. Czechowicz