WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE GIMNAZJALNE

20160216_122100We wtorek, 16 lutego, w naszej wspólnocie parafialnej rozpoczęliśmy wielkopostne rekolekcje dla gimnazjalistów z Zespołu Szkół nr 46 oraz z Zespołu Szkół Pro Futuro. Na początku słowo powitania do licznie zgromadzonej młodzieży oraz nauczycieli skierował Proboszcz Parafii – ks. płk dr Jan Domian, który wspomniał, że „warto otworzyć swoje serce na działanie Ducha Świętego i pozwolić na to, żeby On działał”. Zwracając się do Ojca Rekolekcjonisty – księdza Tomasza Źwiernika (kapelana więzienia w Zamościu) dodał: „Księże Tomaszu oddaje w Księdza ręce tę młodzież oraz całą władzę rekolekcyjną i życzę, aby ten czas, był czasem działania Pana Boga w życiu nas wszystkich”.

W pierwszym dniu ks. Tomasz mówił o Słowie Bożym: „Bóg jest blisko nas, mówi, wspiera, ochrania”. W pouczających historiach Rekolekcjonista przypomniał młodzieży, że człowiek czasem zapomina kim jest, ale na szczęście Pan Bóg przez swoje Słowo skutecznie przypomina cel naszego istnienia – niebo. Wykorzystując ankietę uliczną, bardzo mocno zabrzmiało pytanie – „Co zrobiłbyś gdybyś dzisiaj umarł?” Pytanie to zmusiło uczestników do przemyśleń na temat życia, jego sensu i kruchości.

Niezapomnianą niespodzianką było spotkanie z Rafałem Mroczkiem – tancerzem i aktorem serialu „M jak Miłość”, który od 15 lat wciela się w rolę Pawła Zduńskiego. Gość specjalny dał piękne świadectwo wiary, bycia ministrantem oraz życia opartego na wartościach. Był bardzo otwarty i radosny. Odpowiedział na wiele pytań, pozował do zdjęć, rozdawał autografy, udzielił wywiadu grupie młodzieży, a na koniec z nauczycielką religii zatańczył cha-chę.

Po tych emocjonujących wydarzeniach nadszedł czas na przerwę śniadaniową, podczas której uczestnicy „zajadali się” pysznymi bułkami przygotowanymi przez nauczycieli – jak widać Grono Pedagogiczne nie tylko dzieli się ze swoimi uczniami wiedzą, ale także umiejętnościami kulinarnymi.

Najważniejszym wydarzeniem dnia była Eucharystia, podczas której Ojciec Rekolekcjonista podawał przykłady bardzo konkretnego działania Bożego Słowa w życiu człowieka. Młodzież z wielkim zaciekawieniem słuchała historii rożnych ludzi, zwłaszcza więźniów, którzy dzięki wierze na nowo odnaleźli sens swojego życia. Kończąc kazanie ksiądz Tomasz dodał, że Bóg poprzez swoje Słowo nie chce nas ograniczać, ale dzięki niemu pokazuje nam jak mamy żyć, co wybierać, a czego unikać, żeby być prawdziwie wolnym i szczęśliwym człowiekiem”.

W środę ks. Tomasz Źwiernik poruszył kilka tematów. Zachęcał do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Podkreślił, że jest to szansa skierowana dla każdego, zachęcił też do dawania świadectwa o Jezusie w swoich środowiskach. Rekolekcjonista przywołał liczne cuda eucharystyczne, jako namacalny znak obecności Boga podczas Mszy św. Zasugerował uczniom, aby sami „wygooglowali” jak najwięcej informacji na ich temat. Mówił też o swoich doświadczeniach w pracy duszpasterskiej z więźniami i przypomniał o najcięższych przewinieniach ludzkich  – „grzechach wołających o pomstę do nieba”.

Tego samego dnia naszą młodzież odwiedzili także funkcjonariusze z sekcji pirotechnicznej Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji. Do ich zadań należy rozpoznanie, neutralizacja i przewożenie materiałów wybuchowych. Policjanci przyjechali ze swoim sprzętem, m. in. robotem pirotechnicznym SKAUT i psem, szkolonym do rozpoznawania materiałów wybuchowych. Jeden z uczniów przymierzył część skafandra saperskiego, ważącego blisko 60 kg. Gośćmi rekolekcji byli również policjanci z wydziału drogowego oraz wydziału prewencji.

Ostatni dzień rekolekcyjnej przygody, czwartek, rozpoczął się bardzo atrakcyjnie od spotkania z Gościem specjalnym, którym był Andrzej Młynarczyk. Młodzi ludzie zgromadzeni w boernerowskiej świątyni z zapartym tchem słuchali świadectwa tego znanego aktora, który z wielkim zaangażowaniem opowiadał o swojej historii, relacji z Bogiem oraz o życiu z pasją. „Bardzo długo myślałem nad tym, co mam Wam dzisiaj powiedzieć, ale usłyszałem wewnętrzny głos, który mówił: <<Odwagi! Nie bój się! Dasz radę! Zaufaj!>>. I zaufałem – dlatego stoję dzisiaj przed Wami i dzielę się swoim życiem i doświadczeniem” – powiedział z uśmiechem. Odpowiadając na jedno z wielu pytań, które brzmiało: „Czy Bóg jest dla Ciebie ważny?”, stwierdził: „Bóg nie jest dla mnie ważny, On jest dla mnie najważniejszy. Jest na pierwszym miejscu”. Na koniec spotkania, żegnając się z młodzieżą dodał: „Jeśli czegoś bardzo pragniecie, to zróbcie to. Opowiedzcie o tych pragnieniach Bogu i uwierzcie, że z Nim wszystko jest możliwe”.

Po tym emocjonującym spotkaniu, rozpoczęło się poruszające nabożeństwo Drogi Krzyżowej prowadzonej przez Księdza Rekolekcjonistę oraz młodzież, która czytała rozważania do poszczególnych stacji. Tekstem służącym do modlitwy były fragmenty z dziennika duchowego Jacquesa Fescha, który w wieku 27 lat został skazany na śmierć i zgilotynowany za śmiertelne postrzelenie policjanta w czasie napadu na bank w 1957 roku. Na dwa miesiące przed egzekucją zaczął pisać dziennik, który zadedykował swej 6 – letniej córeczce Weronice. W więziennej celi przeżył głębokie nawrócenie. Odkrywanie Jezusa i doświadczenie wiary jest głównym tematem napisanego w celi śmierci niezwykłego świadectwa. Ksiądz Tomasz kończąc nabożeństwo zwrócił uwagę, że „ta Droga Krzyżowa (oprócz 14 stacji) ma jeszcze 15 stację, w której wszyscy będziemy uczestniczyć – ta stacja to Eucharystia, która jest pamiątką zmartwychwstania, dającą nam nadzieję na lepsze życie”.

Tego dnia w ramach przerwy śniadaniowej na uczestników czekała serwowana przez nauczycieli prawdziwa wojskowa grochówka z bułką i ciepłą herbatą.

Zwieńczeniem rekolekcji była Msza św., podczas której przedstawiciele młodzieży podziękowali Ojcu Rekolekcjoniście – ks. Tomaszowi Źwiernikowi (za piękne prowadzenie rozważań, nauk i modlitw, a także za świadectwo wiary), Proboszczowi Parafii – ks. płk. dr. Janowi Domianowi (za zdolności organizacyjne i „logistykę”) oraz Katechecie – ks. por. Maksymilianowi Jezierskiemu (za prowadzenie śpiewu, „dobre słowo” i uśmiech). Na zakończenie wszyscy gimnazjaliści oraz nauczyciele z radością wyśpiewali Panu Bogu uwielbienie, dziękując Mu za ten szczególny czas łaski.

tekst i foto: Noemi/xMJ/kes