ZAPROSZENIE – FESTIWAL ORKIESTR WOJSKOWYCH – WARSZAWA 2014

Nowy obrazDowódca Garnizonu Warszawa oraz Prezydent m.st. Warszawa zapraszają w dniach 28 – 29 czerwca 2014 r., na pierwszy organizowany w stolicy – Festiwal Orkiestr Wojskowych – Warszawa 2014. Wstęp jest wolny zarówno na koncert inauguracyjny jak i galowy.
Zaproszenie do udziału w koncertach i przedsięwzięciach towarzyszących festiwalowi kierujemy do wszystkich mieszkańców Warszawy, turystów, żołnierzy, pracowników wojska wraz z rodzinami.
Głównym założeniem festiwalu jest popularyzacja dorobku i tradycji orkiestr wojskowych, promocja polskiej i europejskiej kultury muzycznej, a także miasta Warszawy jako stolicy kultury.
W ramach współpracy i podziękowania za dotychczasowe zaangażowanie w zakresie promocji wojska, kształtowania właściwego wizerunku żołnierza polskiego oraz budowania marki Wojska Polskiego i Dowództwa Garnizonu Warszawa, zaprosiliśmy do udziału w festiwalu organizacje pozarządowe, partnerów społecznych oraz instytucje współpracujące z jednostkami wojskowymi.
Szczegółowy Program Festiwalu:
W sobotę, 28 czerwca, o godz. 19.00 zapraszamy na koncert inauguracyjny, który odbędzie się na Rynku na Mariensztacie. Wystąpią: Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz Orkiestra Wojskowa w Warszawie.
Szczególnie gorąco zachęcamy wszystkich Państwa do uczestnictwa w Koncercie Galowym Festiwalu Orkiestr Wojskowych – Warszawa 2014, 29 czerwca o godz. 16.00 w Centralnym Ośrodku Sportu „TORWAR” (ul. Łazienkowska 6a). Koncert poprowadzi Piotr Gąsowski.
W programie przewidziane są pokazy sztuki muzycznej i choreograficznej w wykonaniu siedmiu orkiestr wojskowych z: Rzeszowa, Bydgoszczy, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego (ORWP) oraz Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna (OSP). Układy taneczno-marszowe wykonają, gościnnie występujące w Polsce, znane ze scen światowych, sześciokrotne mistrzynie polskich mażoretek – zespół Gracja z Czech. Janusz Radek, wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych, przedstawi wiązankę najważniejszych i najbardziej znanych utworów z repertuaru Czesława Niemena. Przed publicznością wystąpi także Reprezentacyjna Gwardia Miejska, która wykona pokaz żonglerki chorągwiami oraz pokazy dawnej musztry paradnej i bojowej halabardników. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego wspólnie z Kompanią Reprezentacyjną WP zaprezentują wspólny pokaz musztry paradnej, w którym wykorzystają autorskie programy choreograficzno-muzyczne.
Festiwal poprzedzą następujące koncerty towarzyszące:
W czwartek, 26 czerwca, o godz. 19.00 w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej na warszawskim Bemowie (ul. Kaliskiego 25a) wystąpi Orkiestra Wojskowa z Krakowa. Powstała w 1919 roku i jest najstarszą orkiestrą wojskową w Polsce. Zagrają wiązankę utworów stworzonych w latach 40-tych, a także współczesne kompozycje.
W tym samym dniu, również o godz. 19.00 w Akademii Obrony Narodowej (ul. Gen. A. Chruściela 103) w Rembertowie, odbędzie się koncert Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa, na co dzień występującej w charakterystycznych strojach podhalańskich.
28 czerwca o godz. 19.00, na terenie Zespołu Szkół Sportowych nr 50 na Bielanach (ul. Lindego 20), zaprezentuje się Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. Będą to fragmenty muzyki wojskowej, muzyki polskiej, transkrypcje muzyki poważnej oraz standardy muzyki rozrywkowej w najlepszych opracowaniach.
Przez te kilka ostatnich dni czerwca w przemarszach i na koncertach wystąpi w sumie ponad 240 żołnierzy artystów wraz z solistami.
Patronat honorowy nad festiwalem obejmie minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, natomiast patronem medialnym będzie miesięcznik i portal – Polska Zbrojna (www.polska-zbrojna.pl).
Na wszystkie zaplanowane występy muzyków w mundurach przewidziany jest wstęp wolny.