Bierzmowanie 2012

12 kwietnia 2012 r. młodzież gimnazjalna naszej parafii na Mszy św. koncelebrowanej przez Biskupa Polowego WP Józefa Guzdka oraz proboszcza ks. płk prał. Jana Domiana i Dziekana Dekanatu Jelonkowskiego ks. Jana Popiela przyjęła Sakrament Dojrzałości Chrześcijańskiej.

Nawiązując do odczytanej, wielkanocnej Ewangelii o uczniach udających się do Emaus ks. biskup wskazał jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa drugi człowiek, który mu towarzyszy w różnych sytuacjach. Do zalęknionych Apostołów dołączył nieznany Podróżny, który im Pisma wyjaśniał, dodawał otuchy i który dał się poznać przy łamaniu chleba. Fakt rozpoznania w nim Jezusa napełnił ich serca otuchą i optymizmem, pozwolił uwierzyć i działać dla głosząc Ewangelię.

Ta historia sprzed ponad dwóch tysięcy lat wciąż powtarza się w naszym życiu, w życiu waszych rodziców. I ich serca czasem przepełnia trwoga o dzieci, o ich przyszłość. Zainwestowali przecież w wychowanie wiele trudu. Drodzy Rodzice, jeśli kilkanaście lat temu zobowiązaliście się, że wychowacie swoje dzieci po chrześcijańsku i konsekwentnie realizujecie to zobowiązanie, to do Was mówi Jezus: „Niech się nie trwoży serce wasze…” Jeśli dzieci, widziały, jak klękacie do modlitwy, przystępujecie do sakramentów… niech się nie trwoży serce wasze. Jeśli jesteście towarzyszami na ich drodze tonie lękajcie, się, bo wasze dzieci będą pisać piękną historię swojego życia. Bierzmowanie to czas dziękowania rodzicom, mówił dalej Bp Guzdek, za chrześcijańskie wychowanie, ale i godzina rachunku sumienia. Nie po to, aby oskarżać, ale po to, aby się zastanowić… Ci młodzi tak bardzo potrzebują waszego towarzyszenia, waszego bycia razem przed Bogiem, waszego przykładu. Ten rachunek sumienia jest po to, aby przemyśleć, gdy jest jeszcze czas, by coś naprawić.

Po Komunii nastąpił obrzęd poświęcenia Krzyży przygotowanych dla młodzieży. Ale jeden z nich był wyjątkowy. Przyniósł go do naszej świątyni Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Jerzy Misiak. To Krzyż wykonany z drzewa dębowego na którym wieszano powstańców 1863 roku. Ta wyjątkowa relikwia pozostanie w naszym kościele jako znak miłości Ojczyzny.

Po przyjęciu sakramentu, poświeceniu krzyży, rodzice i bierzmowana młodzież podziękowała Biskupowi Polowemu, księdzu katechecie Piotrowi Markiewiczowi oraz proboszczowi ks. płk. Janowi Domianowi. Młodzież jako podziękowanie ofiarowała kosze kwiatów.