XXVII Zjazd Łagierników Żołnierzy AK

W dniach 24-28.05.br do Wojskowej Akademii Technicznej przybyli uczestnicy XXVII Zjazdu Łagierników Żołnierzy AK. Są to ludzie poszkodowani przez system komunistyczny, żołnierze AK walczący na kresach Wschodnich o wolną i niepodległą Polskę, a po II wojnie światowej skazani przez sądy na poniżenie, głód i morderczą pracę w obozach na Syberii.

Raz w roku Stowarzyszenie organizuje zjazdy łagierników, na ktore zjeżdżają się uczestnicy z kraju i z zagranicy, którzy pozostali na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Jest ich coraz mniej. Wielu z nich odchodzi na wieczną wartę, co doskonale się uwidcznia przy każdym kolejnym zjezdzie.

Mimo podeszłych lat uczetników, program spotkania był bardzo bogaty i wypełniony do ostatniej minuty. Po uroczystym powitaniu przybyłych, przez honorowego prezesa stowarzyszenia, panią mjr dr n. med. Stefanię Szantyr-Powolną i wręczeniu wyróżnień odbyły się obrady, które służyły podsumowaniu rocznej działalności i wyznaczeniu celów na rok natępny.

W piątek (25 maja) uczestnicy odbyli pielgrzymkę do Częstochowy, aby w Dzień Matki na ołtarzu Jasnogórskiej Pani złożyć Testament Łagierników. Po Mszy św. był czas na prywatną modlitwę i zwiedznie klasztoru.

Natomiast niedzielę, 27 maja, w Kościele pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej została odprawiona Msza św,, za tych co przeszli na drugą stronę życia w ostatnim roku, z odczytaniem ich nazwisk, którą celebrował ks. płk prałat Jan Domian. W kazaniu nawiązał do życiorysu pani prezes i jej tragicznych przejść w czasie dziesięciu lat spędzonych przez nią na „nieludzkiej ziemi”. Na zakończenie Mszy św. nowy prezes stoważyszenia mec. Andrzej Siedlecki podziękował ks. proboszczowi za gościnność i możliwość corocznego pielgrzymowania do kościoła Matki Bożej Ostrobramskiej, która w czasie spędzonym przez nich w obozie, była jedyną ucieczką i otuchą.

Natomiast po Mszy św. uczestnicy zjazdu złożyli wieniec i zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą ich losy, która znajduje się kruchcie kościoła, a następnie przeszli przed popiersie bł. Jana Pawła II, gdzie złożyli kwiaty. Po krótkiej modlitwie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z życzeniami wspólnego spotkania w takim samym składzie osobowym w przyszłym roku.